Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę.
Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom. Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów.
Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty. W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie.
Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba.
Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego. Dostępna jest już nowoczesna metoda leczenia próchnicy ozonem, polegająca na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem.
Dzięki temu tkanka zęba remineralizuje się, jednak tylko w przypadku niewielkich ubytków.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębówStomatologia dziecięca, pedodoncja ? to specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona z powodu odrębności budowy zębów i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym. Pedodoncja zajmuje się m.in.takimi zagadnieniami, jak: ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania leczenie zębów mlecznych leczenie zębów stałych niedojrzałych leczenie chorób błony śluzowej u dzieci profilaktyka próchnicy, chorób błony śluzowej i wad zgryzu u dzieciŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia_dziecięca
Oprócz tego są one ogólnie dostępne i wykonywane u osób w praktycznie każdym wieku.